0 4 min 4 roky

Máte mne po přečtení otázky, jež ? zaznívá v titulku, za blázna? Pokud ano, pak patříte už mezi věru nemnohé z našinců, kteří stále ještě nejsou v obraze a tak jaksi potřebují doplnit znalosti.
Protože my všichni, kdo víme, oč jde, už se tomuto dávno ani trochu nedivíme. Víme totiž, že LED není led a že tedy nevyzvídám, zda si doma svítíte zmrzlým kusem vody. Jímž se pochopitelně vůbec svítit nedá.
Mám totiž na mysli onu moderní technologii, jež nám umožňuje svítit takřka jako za starších časů, zároveň však daleko úsporněji a efektivněji. Tedy LED žárovky, LED osvětlení a LED světelné zdroje.

závěsné žárovky

Jsou to právě LED žárovky, jež dnes lidem umožňují šetřit jak energii, tak i vlastní peněženku, což je jednoznačně moudré rozhodnutí. Právě jimi lze dosáhnout až devadesátiprocentní úspory na spotřebě elektřiny a současně vydělávat i na tom, že je jejich životnost mnohonásobně delší než u dřívějších klasických žárovek, někdy až patnáct let, respektive 15000 hodin svícení.
Pokud se tedy člověk rozhodne do LED investovat, může si být jist, že se mu vynaložené peníze několikanásobně vrátí, jakkoliv se zdá být pořizovací cena skutečně nemalá.

To však logicky jenom v případě, vsadí-li jedinec na osvědčenou kvalitu, tedy na značkové zboží typu Osram, Megaman nebo Philips; protože různé pochybné imitace pochopitelně ani významnou úsporu ani dlouhou životnost nezaručují.
Vzhledem k výdrži LEDek je však mít pochopitelně na zřeteli nejen cenu a kvalitní značku, ale i další věci. Především světelný tok, teplotu světla, index podání barev a typ závitu a patice. Protože je skutečností, že ne každé z nabízejících se světel dělá očím toho kterého člověka dobře a ne do každého typu objímky se dá zašroubovat každé z těchto svítidel.

žárovky

A tak byste si rozhodně měli koupi LEDky důkladně promyslet. Abyste chápali, oč jde, a rozhodli se správně, nejlépe, jak to jenom jde. Případně byste se měli i poradit s odborníky.
Aby vám doma třeba po dlouhé roky nesvítilo něco nepříjemného pro oči nebo abyste neschovávali koupené bez užitku do sklepa či skříně s tím, že to použijete leda v případě, že bude vážně nejhůř. Což by byla škoda.