Problém se splácením hypotéky?

Možná že přemýšlíte o tom, že byste si vzali hypotéku, abyste si mohli splnit svůj sen a pořídit si domeček, byt, pozemek nebo třeba nechat svou nemovitost kompletně zrekonstruovat. K tomu vám právě poslouží hypoteční úvěr. No jo, ale co se stane, když nebudete zvládat hypotéku splácet?

smlouva

Třeba si říkáte, že to se právě vám nemůže stát. Že máte dostatečný příjem na to, abyste zvládali splácet hypotéku, a ještě vám zbylo dostatek peněz na služné žití. Jenomže život nám někdy připraví takové situace, které nikdo z nás nečekal a dokážou nás pořádně překvapit. Můžete z ničeho nic přijít o práci. Může zasáhnout vážná nemoc, která vám sebere příjem i na několik měsíců. Můžete se rozejít nebo rozvést s manželkou či manželem, s kterým společně splácíte hypotéku. To všechno se může stát.

Říkáte si, že by vám přece banka nedala hypotéku, pokud by neviděla, že ji dokážete řádně splácet. Ale není tomu tak. Banky sice propočítají z vašich příjmů, zda máte na to splácet požadovanou hypotéku, ale s takovými nečekanými situacemi již musíte počítat vy. Pak samozřejmě existují i hypotéky bez dokládání příjmů. Ty sice mohou být skvělým řešením, pokud z nějakého důvodu nemůžete dokládat bankám svoje příjmy, ale musíte si o to pečlivěji sami spočítat, zda se tím, že si vezmete hypotéku nedostanete do nepříjemností.

jednání

Rozhodně se při braní hypotéky pojistěte. V bance nebo na různých pojišťovnách vám rádi poradí, jaké pojištění je pro vás nejvhodnější. Můžete si pojistit třeba právě svůj příjem při nenadálé nemoci.

Určitě je také dobré mít nějakou finanční rezervu, kterou využijete při nenadálé události. Nejideálnější je, pokud máte rezervu na tři měsíce živobytí (na zaplacení jídla, inkasa, paliva do auta, pojistek apod.) a k tomu také peníze alespoň na tři pravidelné splátky hypotéky. Tak můžete žít beze strachu, že v případě výpadku příjmu nebudete moci splácet svou hypotéku.