Formule 1

Formule1 co se vám přitom vybaví? Závodění nejrychlejších formulí, která byla založena už v roce 1950. Nahradila tím velkou cenu Grand Prix. Každý rok spolu změří síly technicky nejlepší týmy ze všech koutů světa. Technici se snaží formule vyšperkovat do posledních detailů. A stroje jsou nadupané až po strop. Pokud se jezdec dostane do hlavního závodu je to považováno, že se dostal do druhého nejdražšího sportu na světě. Za vznikem formule1 stojí alfa romeo. A hned v prvním ročníku byla alfa romeo nejúspěšnější. A hned při pátém ročníku se stala historicky první tragédie.

Ferrari

Stalo se to při závodu v Le Mans, kde trosky automobilu zabily 83 lidí. V roce 1958 je poprvé vypsán pohár konstruktérů. To znamená, ž se neoceňují jenom jezdci, ale celý tým. Už v šedesátých letech se začal ve velkém rozmáhat sponzoring. Nálepky, nápisy na autech od firem jako je shell, firestone. V roce 1970 byla strašlivě smutná nehoda. Na okrsku zemřel 28letý Jochen Rindta. Stalo se to na okruhu v Monze. Ve chvíli, kdy zemřel měl obrovský náskok. A tak mu byl udělen titul posmrtně. V sedmdesátých letech spolu bojovali Regazzoni s Fittipaldim. A zároveň také stáje Ferrari a McLaren. Poté nastoupila hvězdná kariéra nikoho Laudy. Rakouský jezdec v roce 1975 přivezl zaslouženě titul stáji Ferrari. Ale hned o rok později však přišla jeho osudová nehoda. Nešťastně narazil do svodidel. A poté do něj ještě vrazil další jezdec. Jeho stav se zdál být kritický. Popálil si obličej a popáleniny se mu dostaly až na plíce.

formule1 závod

Podstoupil plastiky a náročné rekonvalescence. Ale tomu nebránilo v tom, aby se již po 42 dnech vrátil do závodu a znovu se nepokusil bojovat o titul. Ten ale na konec vyhrál jeho rival James Hemt. A již v roce 1994 přichází velkolepá éra Michaela Schumachera. Ten zvládl několik rekordů. První titul vyhrál ve stáji Benetton. A poté už všechny další ve stáji Ferrari. Bylo neuvěřitelné, že v letech 2000 až 2004 vyhrál pět titulů v řadě. A tím se stal nejúspěšnějším jezdcem Formule1 v historii. Tento sport je fascinující, ale i extrémně nebezpečný zároveň. Je plný strhujících okamžiků a napětí. A má miliony fanoušků po celém světě.