Proč jsou některé léky na předpis a jiné ne?

Naše lékárny jsou skvěle zásobené. Máme velmi štědře zásobené lékárenské velkoobchody a spoustu různých řetězců lékáren, které se mnohdy předhání, který z nich nabídne zákazníkovi nejenom výhodnější cenu, ale také lepší doplňkové služby. Farmakologie je dnes velký byznys, jelikož tyto služby musí jednou za čas využívat každý z nás.

Když si jdete koupit něco do lékárny, například právě nějaké léky, některé dostanete koupit jen tak. Řeknete, že vás bolí hlava, a lékárnice vám nabídne několik variant léků na bolest, které vám může prodat. Ale některé vám nedá, pokud jí předtím nepředložíte předpis od vašeho lékaře.

pilulky

Proč tomu tak je? Proč si některé léky můžeme koupit kdykoliv se nám zlíbí, a kvůli jiným musíme navštívit lékaře, aby usoudil, zda nám je předepíše nebo ne? Jde o to, že léky, které jsou na předpis, jsou až několikanásobně více účinné než ty, které k prodeji předpis nepotřebují. Proto je nutné, aby lékař věděl, že konkrétní léky berete. Kvůli vysoké koncentraci účinných látek v těchto lécích je možné, že je třeba vůbec nemůžete brát. Buď kvůli jiným lékům, které užíváte, nebo kvůli některému z onemocnění, které máte. Nebo třeba kvůli alergiím na určitou látku. Tohle všechno si váš lékař ohlídá a zároveň vás poučí o tom, jak dané léky brát a jaké můžou mít vedlejší účinky.

léky

Některými léky byste si mohli velice ublížit, kdybyste si je dávkovali sami. Třeba takové léky na vysoký krevní tlak. Proto jsou všechny pouze na předpis. Stačí si vzít o něco více, a váš tlak klesne až pod přijatelnou hranici a dostaví se problémy. A takto je to u spousty dalších léků. Proto se nesnažte nijak toto vymezení léků na volný a předpisový prodej obejít a dbejte na poučení, které vám ohledně užívání dává lékař nebo pracovníci lékárny. Léky jsou něco, s čím bychom si opravdu neměli zahrávat.