Prospěšné tuky

Aby naše tělo fungovalo a prospívalo, potřebuje denní vyrovnaný příjem potravin. Jídelníček, to jsou bílkoviny, sacharidy, tuky a vláknina a jejich poměr by měl být vyvážený. Sice slyšíte ze všech stran, že bychom neměli jíst tučná jídla, ale to neznamená, že by naše strava měla být úplně bez tuku, protože tuky pomáhají dostat do našeho těla další látky, které jsou pro nás nezbytné, jako jsou vitamíny a esenciální kyseliny. Nejsou však tuky jako tuky.

olivový olej

Pokud si doma vaříte, tak víte, že bez tuků jako je olej, ale i sádlo nebo máslo to v kuchyni nejde. Můžete vařit zdravě, ale stejně tuky potřebujete. Neusmažíte si nic bez oleje, něco se smaží i na sádle a i takový zeleninový salát potřebujete zakápnout olejem, aby byl jak chutnější, ale i lépe stravitelný.

Pokud chcete skutečně kvalitně vařit, budete používat olivový olej místo levných olejů. Olivové oleje ale nejsou levnou záležitostí, proto se bude určitě hodit obchod, který nabízí olivový olej akce. Ale tento obchod, Olivum, nemusíte využívat jen v případě akcí, ony totiž veškeré výrobky z oliv jsou velmi zdravé a tělu prospěšné. Však se neříká neprávem, že středomořská strava patří k těm nejzdravějším a prodlužuje život. A olivy jsou nedílnou součástí středomořské stravy.

Olivový olej patří převážně do studené kuchyně, alespoň ten extra virgin, což je zastudena lisovaný olej z oliv. Patří k tomu nejkvalitnějšímu, co v oblasti olejů můžete najít.

olej

Kvalitní tuky by měly být běžně v každé domácnosti. Ale pozor, i sádlo patří k tukům, který byste si v malé míře měli dopřávat. Už dávno je vědecky vyvráceno, že by sádlo zvyšovalo cholesterol a naopak doporučuje se v malém množství ke konzumaci aktivním sportovcům. A máslo? Copak znáte něco lahodnějšího, než čerstvý chleba s máslem a medem? Když to nebude vaše pravidelná snídaně, není důvod, proč si to nedopřát.